Według rozporządzenia Ministra Środowiska z 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. z 2001 r. Nr 112, poz. 1206), zużyte opony klasyfikowane są jako odpad w grupie 16, podgrupie 16 01 - pojazdy wycofane z eksploatacji o kodzie 16 01 03 - zużyte opony.
Odpady w postaci zużytych opon w bardzo znaczący sposób obciążają środowisko naturalne. Spowodowane jest to wyjątkowo długim okresem ich rozkładu w warunkach naturalnych. Po zakończeniu eksploatacji opon, ich zagospodarowanie staje się przyczyną trudności. Wymagają one bowiem dużej powierzchni magazynowania i specjalnie przygotowanego terenu.
Ponadto zgodnie z art. 122 ust. 1 pkt 5 ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. (Dz. U. z 2013 r., poz. 21) zakazane jest składowanie opon i ich części na składowiskach odpadów, z wyłączeniem opon rowerowych i opon o średnicy zewnętrznej większej niż 1400 mm.
W Polsce zużyte opony poddawane są recyklingowi materiałowemu i odzyskowi energetycznemu.
Recykling materiałowy polega na rozdrobnieniu opon. Większe ich cząstki, po dodaniu substancji zlepiających można zastosować np.: jako nawierzchnię bieżni, placów zabaw, albo przy produkcji elastycznej kostki brukowej czy wykładzin dźwiękochłonnych. Natomiast tzw. mączka gumowa dodawana jest do mieszanek, z których produkowane są dywaniki samochodowe, maty i inne.
Odzysk energetyczny polega na spalaniu opon w całości lub pociętych na mniejsze fragmenty. Otrzymane w ten sposób ciepło można wykorzystać np. w procesie wypalania klinkieru w piecach cementowych lub do wytwarzania pary w elektrociepłowniach. Zaletami takiego rozwiązania są zmniejszenie ilości emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla i siarki, brak popiołu oraz zwiększona jakość wypalanego klinkieru.
Urząd Miejski w Wałbrzychu
Biuro Zarządzania Gospodarką Komunalną
ul. Matejki 1, 58 - 300 Wałbrzych
Deklaracje za gospodarowanie odpadami:
email: bzg@um.walbrzych.pl