SEGREGOWANIE NIE JEST TRUDNE
KILKA WSKAZÓWEK- JAK NIE POPEŁNIĆ BŁĘDU!
Kiedy zaczniemy segregować odpady przekonamy się, że to odruch. Tak naprawdę wystarczy tydzień, czy dwa by segregowanie odpadów stało się nawykiem. Trzeba tylko zapamiętać do którego z kolorowych pojemników lub worków należy odpady wrzucać.
Posegregowane odpady zmieniają się w wartościowe surowce wtórne, z których można wyprodukować praktycznie wszystko. Segregowanie - recykling to przede wszystkim ogromny zysk dla środowiska naturalnego. Aby segregować poprawnie UNIKAJ PODANYCH PONIŻEJ BŁĘDÓW
1. Wyrzucanie słoików i puszek po jedzeniu do śmieci zmieszanych
Te opakowania świetnie nadają się do recyklingu! Nie ma konieczności mycia tych opakowań przed segregowaniem. Proces ten jest realizowany w sortowniach i zakładach przetwarzania. Obowiązkowo należy wylać z opakowania resztki płynów i pozbyć się zalegających resztek pokarmu. Właściwym zachowaniem jest opróżnienie opakowania i wrzucenie go do odpowiedniego pojemnika - na szkło lub metalowych opakowań do pozostałych odpadów opakowaniowych.
Jedna butelka szklana pozwala oszczędzić energię równą 4 godzinom oświetlenia żarówką mieszkania !
2. Nieprawidłowa segregacja szkła
Nie każdy szklany produkt powinien trafić do tego samego pojemnika. Do zielonego pojemnika na szkło wrzucamy tylko butelki i słoiki po napojach oraz żywności oraz szklane opakowania po kosmetykach. Zbite szklanki, naczynia żaroodporne, lustra, szyby samochodowe, okienne i okulary to przedmioty, których do tego kontenera wyrzucać nie wolno, wrzucamy je do odpadów zmieszanych.
Kupuj napoje w butelkach zwrotnych: oddając je do sklepu znacznie zmniejszamy ilość odpadów oraz emisję dwutlenku węgla do atmosfery! Butelka zwrotna to najbardziej przyjazne środowisku opakowanie, mogące krążyć w obiegu nawet 25 razy – gdy tylko zostaje zwrócona do sklepu, otrzymuje kolejne życie, które może trwać ponad 5 lat.
3. Resztki jedzenia i zwierzęce to nie odpady biodegradowalne
Wytwarzane przez nas odpady żywnościowe to nie tylko resztki z posiłków i ich przygotowywania, ale również w coraz większym stopniu całe produkty. Z jednej strony nie jesteśmy jednym z najbogatszych krajów, z drugiej strony coraz więcej kupujemy i niestety coraz więcej też wyrzucamy, w tym właśnie głównie jedzenie. Mięso, kości i ości, resztki z obiadów mięsnych, np. ziemniaki z sosem, włosy i sierści, odchody, trocin i żwirek zanieczyszczonego odchodami to nie odpady bio. Wszystko to czego nie uda się wysegregować powinno trafić do pojemnika na zmieszane odpady komunalne – czyli do czarnego pojemnika.
Żeby wyprodukować, przetworzyć i dostarczyć żywność na półki sklepowe, a następnie do naszych domów trzeba zużyć wodę, energię, paliwo, a często również wyciąć obszary naturalnych lasów pod uprawy zatem planujmy zakupy!
4. Wyrzucanie opakowań po mleku lub soku do pojemnika na papier
Opakowania w których kupujemy mleko i soki funkcjonują często jako "kartony”. Nazwa ta jest myląca i być może dlatego wiele osób wyrzuca te opakowania do niebieskiego kontenera na papier. To błąd! Tetra-paki, czyli popularne kartony po napojach powinny trafić do pojemnika z żółtą klapą- do pozostałych odpadów opakowaniowych. Tetra-paki są przykładem opakowania wielomateriałowego, które jednak poddawane jest recyklingowi.
5. Wrzucanie paragonów do kontenera na papier
Paragony ze zwykłego cieńszego papieru, wrzucamy do niebieskich pojemników na papier. Te gładkie (śliskie) woskowane wrzucamy do czarnego pojemnika na zmieszane odpady.
6. Co z etykietami z butelek?
Nie wszystkie etykiety nadają się do recyklingu. Klasyczne etykiety znajdujące się na wodach czy napojach opinające butelkę mogą na niej zostać. Etykiety z folii termokurczliwej (PCV)-zazwyczaj pokrywające cała butelkę należy zdjąć i wrzucić do czarnego pojemnika-odpady zmieszane. Ta folia nie nadaje się do recyklingu!
Urząd Miejski w Wałbrzychu
Biuro Zarządzania Gospodarką Komunalną
ul. Matejki 1, 58 - 300 Wałbrzych
Deklaracje za gospodarowanie odpadami:
email: bzg@um.walbrzych.pl