EKO PORADY 

 

Odpady budowlane

 
 1. Przeprowadzając w swoim mieszkaniu lub domu remont, zadbaj o wyposażenie swojej nieruchomości na czas remontu w specjalistyczny kontener na odpady budowlane, z którego odpady zostaną odebrane przez przedsiębiorcę, na podstawie umowy, którą podpiszesz z nim indywidualnie.
   
 2. Odpady budowlane i rozbiórkowe z niewielkiego remontu możesz przekazać nieodpłatnie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (jednorazowo w ilości do 350 kg).
   
 3. Możesz ponownie wykorzystać albo przerobić i przystosować do pełnienia nowych funkcji część problematycznych odpadów remontowych:
 • otrzymasz oryginalne elementy wystroju wnętrz, twórczo wykorzystując np. skrawki tapet, puszki, okna, plastikowe opakowania, parkiet, cegły;
 • farby, oleje, lakiery czy rozpuszczalniki staraj się wykorzystać do końca, a gdy zostanie trochę farby, szczelnie zamknij puszkę i zostaw na później - z pewnością znajdziesz stary mebel lub kawałek ściany, który będzie wymagał odmalowania; z opróżnionych puszek po farbach można zrobić naścienny organizer - wystarczy połączyć je klejem bokami do siebie, a dnami przymocować do ściany; z plastikowych pojemników po farbach można zrobić np. ozdobne doniczki ogrodowe;
 • stara wanna może być niepowtarzalną ozdobą ogrodu jako kwietnik lub oczko wodne;
 • z kolorowych, potłuczonych kafelków można zrobić przepiękną mozaikę do ozdoby ściany w salonie, kuchni lub w łazience;
 • ze skrawków tapety i tkanin można wykonać oryginalny kolaż.
 • z kawałków wykładziny dywanowej może powstać wygodny hamak lub wieszak na buty
 1. Często w czasie generalnego remontu wymieniamy szafki, urządzenia rtv czy agd, armaturę, dywany, panele podłogowe. Stare elementy można wykorzystać do urządzenia piwnicy, magazynku podręcznego lub altany na działce. Innym rozwiązaniem jest przekazanie tego typu "odpadów" organizacjom charytatywnym lub bezpośrednio osobom potrzebującym.
   
 2. Jednym z odpadów poremontowych jest tzw. złom. Po odpowiednim posegregowaniu
  i odsprzedaniu w skupie, może z powodzeniem pokryć koszty wywozu odpadów budowlanych i rozbiórkowych nienadających się do ponownego wykorzystania.

Wystarczy odrobina wyobraźni :) Powodzenia!